Devica in mučenka.

Rojena je bila okrog l. 282 v Egiptu. Umrla je mučeniške smrti okrog l. 307 v  Aleksandriji.

V času mučeništva zaradi zvestobe Kristusu, je bila mladenka, stara okoli 25 let. Že kot najstnica se je mistično poročila s Kristusom. Po izročilu je bila zelo lepo dekle iz kraljevske družine.

Mučiteljem je predlagala, da se spreobrnejo in sprejmejo vero v Kristusa.

Po legendi naj bi njeno truplo angeli takoj po smrti odnesli na goro Sinaj, kjer sta iz njenega groba pritekla mleko in olje s čudežno zdravilno močjo. Danes na tem mestu stoji sloviti samostan sv. Katarine pod Mojzesovo goro – Sinajem.

Najstarejša legenda o njenem mučeništvu je iz 6. ali 7. stoletja. V Evropo so to legendo prinesli križarji v 11. stoletju. Ljudstvo je to svetnico ob Barbari in Marjeti, drugih dveh svetnicah z Vzhoda, uvrstilo med pomočnike v sili in je tudi v Sloveniji zelo priljubljena in češčena svetnica.  

O razširjenosti češčenja sv. Katarine pri nas govori dejstvo, da ji je na slovenskih tleh posvečenih 35 cerkva. Sv.Katarino omenjajo tudi v slovenske legende in ljudske pesmi.

Legenda  pravi, da je cesar Maksencij ali Maksimin ob odhodu iz Aleksandrije ukazal, da morajo vsi prebivalci žrtvovati bogovom bike in ptice. Katarina, ki je bila kraljevskega rodu, je odšla s svojimi služabniki v svetišče, da bi spodbudila kristjane k zvestobi.

Cesar jo je poklical na zagovor in Katarina mu je pogumno dejala: »Zakaj pogubljaš ljudi s češčenjem malikov? Uči se spoznavati Boga, Stvarnika sveta, in njegovega edinega Sina Jezusa Kristusa, ki je s križem rešil človeštvo pekla!« 

Cesar jo je ukazal privesti k sebi v palačo. Poklical je modroslovce in govornike, da bi Katarino odvrnili od krščanstva. Katarina pa je znala tako prepričljivo govoriti o krščanski veri, da je vse tiste cesarjeve modrijane spreobrnila. Imperator jih je dal žive sežgati. Istočasno je Katarini predlagal, da se poroči z njim in ji obljubil, da se bo ločil ter ženo napodil. Katarina je njegovo ponudbo zavrnila in mu povedala, da je posvečena Kristusu.

Ko cesar zlepa ni mogel nič doseči, ji je zagrozil s kaznimi. Vrgel jo je v ječo, kjer jo je obiskal Kristus in ji je golob prinašal hrano. Tudi ječa Katarine ni uklonila, zato jo je cesar obsodil na smrt s kolesi: ostri noži na kolesu naj bi jo razrezali. Toda to se ni zgodilo: kolo se je razletelo. Po njeni čudežni rešitvi sta se za Katarino zavzela cesarica in visoki dvorjan Porfirij. Oba sta se spreobrnila h krščanstvu in pretrpela mučeniško smrt. Z obglavljenjem naj bi usmrtili tudi Katarino. Ko so jo peljali iz mesta, je molila za vse verne in Bog ji je govoril iz oblaka. Ko so ji odsekali glavo, je brizgnilo iz njenega vratu mleko namesto krvi. Angeli so njeno truplo brž odnesli na goro Sinaj, kjer danes stoji znameniti samostan svete Katarine.V bližini Mojzesove gore je tudi po njej poimenovana gora sv. Katarine (Gabal Katrîne), ki je najvišja gora v Egiptu (2.629 mnv).

Sv. Katarina je ena od 14 priprošnjikov v stiski. Je zavetnica deklet, mladine, tiskarjev, keramikov, filozofov in učenjakov; priporočajo se ji proti migreni, boleznim jezika, za najdenje utopljencev in za srečno zadnjo uro; na pomoč jo kličejo neporočena dekleta, delavci, ki delajo s kolesi (lončarji, brusilci nožev, strojarji, kolarji, tkalci, mlinarji), pa tudi arhivarji, pleskarji, vzgojitelji, pravniki, odvetniki, knjižničarji, knjigarnarji, dekle, mehaniki, klobučarji, bolniške sestre, modrijani, pridigarji, šolarji, učenci, dijaki, pisarji, tajniki, stare device, stenografi, študentje, bogoslovci in teologi. Od ustanov se ji priporočajo pariška univerza in mnogi drugi zavodi po vsem svetu. Njen nebeški glas je več kot 1100 let pozneje navdihoval sv. Ivano Orleansko (1412-1431). Sv. Katarina je bila svetovalka sv. Ivani Orleanski tudi med sodnim procesom. Prav tako se je razodevala tudi sv. Matildi.

Sv. Katarina na Slovenskem sodi med bolj pogosto upodobljene svetnice. Običajno jo upodabljajo s kolesom, mečem in palmovo vejo. V Istri so včasih na njen god začeli pobirati oljke. Eden izmed največjih kmečkih praznikov je bil Katarinin ples na večer 25. novembra, to je bil tudi dan, ko so nekdaj zadnjič pred adventom lahko svatovali.

Med sto najpogostejšimi slovenskimi imeni je bilo leta 1980 ime Katarina na 30. mestu. Poleg Katarine so najbolj znane različice Katja, Katica, Kati, malo manj pa Katka, Katika, Katinka, Katra, Katrina, Kata, Katalin, Katija, Katjuša. Korenina imena Katarina je grška beseda »katara«, kar pomeni »čista«.

Zgodovinar Vojko Pavlin je zapisal: Na njeno čast in v mislih na našo cerkev nad Kromberkom, Solkanom in Novo Gorico je Vinko Vodopivec napisal mašo (Missa in honorem sanctae Catharinae), ki jo pojemo v naših cerkvah na praznik Kristusa Kralja in na god sv. Katarine.

V prilogi prilagam posnetke te maše, ki so jo izvajali ne nekem Močnikovem tečaju,  brez Očenaša, ki je tudi del maše, a se ga ne izvaja več.

Sv. Katarina, prosi za nas!

Molitev k sv. Katarini Aleksandrijski

Sv. Katarina Aleksandrijska, tvoje ime pomeni, da si čista.

Dišeči nebeški cvet; nasprotniki so hoteli, da bi bila prostitutka.

Bodi blagoslovljena zaradi svoje vztrajnosti, nepopustljivosti, modrosti in lepote!

Prosimo, izprosi tudi nam pogum za čistost, resnico, pravičnost, nebeško modrost in lepoto.

Pogumno si zavrnila češčenje poganskih bogov. Pomagaj nam, da bomo živeli po evangeliju in izprosi nam inteligenco Svetega Duha, da bomo v svetu, ki je prežet z malikovanjem stvari, vraževerstvom, magijo, spiritizmom in spiritualizmom, izpovedovali vero v Jezusa Kristusa, ki je bil križan, a je vstal od mrtvih in živi.

Odsekali so ti glavo, ki ni bila narejena po željah vladarjev. Danes se številni kristjani odrekajo Kristusu in so brezbrižni do krščanske vere. Filozofi so te hoteli spreobrniti v poganstvo, a se je zgodilo ravno obratno. Ob tebi so se spreobračali veliki misleci, ki so trdili, da Jezus Kristus, ki je umrl na križu, ne more biti Bog. Odpri nam duhovne oči, da bomo premagovali zmote in zablode našega časa. Ogrevaj nas za Boga, za svetost in večnost.

Živimo v času novodobne kuge, ki ni le telesna, ampak tudi duhovna. Dvigni svoj meč, da bomo premagovali moralni nered. Blagoslovi našo domovino.

Mlada si umrla nasilne smrti v najlepših letih življenja. Zavetnica mladine in študentov; razsvetli duše mladih in vžgi v njih željo po pristni genialnosti in nebeškem veselju.

Mučili so te na kolesu, a se je le to zdrobilo. Zavetnica trpinčenih žena; naj bodo naši odnosi prežeti z medsebojnim spoštovanjem, ljubeznivostjo in dobrohotnostjo.

Zavetnica dojilj, daj, da bodo matere hranile svoje otroke z nežnostjo in ljubeznijo.

Jezus pravi: »Nebo in zemlja bosta prešla, moje besede pa nikakor ne bodo prešle« (Lk, 21,33). Sv. Katarina, tvoje telo počiva ob vznožju gore Sinaj. Opozarjaj nas, na pomembnost življenja po Božji besedi.  Hvala ti, za tvojo prekipevajočo ljubezen. hvala ti, ker si tudi zaščitnica Goriške. Kraljuj s sv. Katarine, po tebi poimenovanega  hriba. Kraljuj v naših srcih. 

Bogdan Vidmar

Nova Gorica, 25.11.2024

By zavod