Solkanska oljenka iz žgane gline, katere nastanek strokovnjaki datirajo v 4. – 6. st. po Kr., je bila najdena na vrtu družine Klemenčič – Komavec, ki se nahaja za solkansko župnijsko cerkvijo sv. Štefana, ki je mati mnogih cerkva na Goriškem. Na njej vidimo Kristusov monogram in stilizirane palmove liste – simbol mučeništva in zmage.

Kristogram na »Solkanski oljenki« je sestavljen iz prekritih grških črk X (v gr. H) in P (v gr. R), ki sta prvi črki gr. besede »χριστός« (Hristos). V Solkan je bila verjetno prinesena iz Ogleja. Morda je bila izdelana v severni Afriki, v Aleksandriji.

Svetilka je v Svetem pismu omenjena okrog 60 krat: Ps 119, 105);132,17; 1 Kr 11,36; 15,4; 2 Kr 8,19; 2 ; Job 18,5; Jer 25,10; Iz 42,6; 49,6; Lk 3,32…

Okrog 240-krat sta omenjeni svetloba in luč: 1 Mz 1,3-5; Jb 24,13; Ps 17,15; Mdr 7,26; Dan 2,22; Mt 6,23; Jn 1,5; 8,12;12,36; Apd 13,47; 26,18; 1 Tes 5,3-4; Jak 1,17; Raz 21,25…

Med modrostjo in neumnostjo je razlika. V Jezusovi priliki o desetih dekletih (Prim. Mt 25,1-13), ki čakajo ženina, je pet deklet preudarnih, pet pa neumnih. Neumna dekleta so imele le svetilke, ne pa tudi olja, zato niso bile sprejete na svatbo. Diskriminacija?

Marsikaj lahko kupimo v trgovinah, marsikaj si lahko sposodimo, marsikaj lahko naredimo sami; toda vere, upanja in ljubezni nam ne more dati nihče, če teh Božjih darov ne sprejmemo. Modri smo, če se zavedamo, da poleg lončene svetilke potrebujemo tudi olje. Telo in duša, vera in življenje po veri, Božja beseda in izpolnjevanje Božje besede, vse to je med seboj prepleteno. Kdor ločuje, kar je povezano, je neumen in drvi v pogubo.

Solkanska oljenka zato za nas ni le arheološka najdba in muzejski predmet. Je simbol. Oljenka dobi smisel, ko je napolnjena z oljem, ko prižgemo takt in zagori plamen. To je prispodoba našega življenja. Hvaležni smo za neizmerno Božjo milost s katero smo obdarovani. Božji »razpis« traja neprestano in je dosegljiv vsem.

Bog je najprej ustvaril svetlobo.»Bog je rekel: »Bodi svetloba!« In nastala je svetloba. Bog je videl, da je svetloba dobra. In Bog je ločil svetlobo od teme. In Bog je svetlobo imenoval dan, temo pa je imenoval noč. In bil je večer in bilo je jutro, prvi dan« (Prim . 1 Mz 1,3-5). Še ena diskriminacija! Svetloba in tema sta simbol za dobro in zlo.

Kristogram na solkanski oljenki sporoča, da je Jezus luč sveta. »Spet jim je Jezus spregovoril: »Jaz sem luč sveta. Kdor hodi za menoj, ne bo hodil v temi, temveč bo imel luč življenja« (1 Jn 8,12). Solkanska oljenka je dokaz, da je bila luč krščanske vere na Goriškem prisotna že v prvih stoletjih krščanstva.

Vprašanja za pogovor

– Hodim sredi temin današnjega sveta v luči? Je v meni upanje? Kaj pričakujem? Na kaj se zanašam? Kaj je moj končni cilj?

– Moje »olje«? Je v mojem življenju prisotno »nekaj«, za kar sem pripravljen umreti?

– Sem čuječ in se varujem pasti in prevar? S katerimi skušnjavami se srečujem?  

– Koliko nasilja je bilo v preteklosti na italijansko – slovenski meji! Je danes drugače? Se imamo med seboj radi? Kako se to vidi?

Fotografija: v ozadju replike rekonstruirane oljenke, fotografija originalne oljenke iz Zbornika ob tisočletnici prve omembe Solkana, Jako stara vas na Goriškem je Solkan, Krajevna skupnost Solkan 2001.

Originalna oljenka je zasebna last družine Komavec.

Replike rekonstruirane oljenke je izdelala Silva Karim.

Bogdan Vidmar, škofov vikar za EPK 2025, Nova Gorica, 1. 3. 2023

SVETILKA, KI GORI IN SVETI

Koper, 7 marec 2023

     V srednjem prostoru templja v Jeruzalemu je stal slavni sedmeroramni svečnik, na katerem je stalno gorelo sedem svetilk, da so razsvetljevale prostor pred svečnikom (2 Mz 25,37). Za vzdrževanje svetilk je Gospod govoril Mojzesu: ‘Zapovej Izraelovim sinovom, naj ti prinašajo čistega olja iz stolčenih oljk za svečnik, za stalno prilivanje svetilke!’ (2 Mz 27,20).

     Svetilka je prispodoba za Gospoda, ki daje življenje: ‘Kajti ti, Gospod, si moja svetilka, Gospod razsvetljuje mojo temo’ (2 Sam 22,29). ‘Božja svetilka še ni ugasnila in Samuel je spal v Gospodovem svetišču, kjer je bila Božja skrinja’ (1 Sam 3,3). ‘Svetilka Gospodova je duh človekov, preiskuje vse predele drobovja’ (Prg 20,27).

     Svetilka je prispodoba za Božjo besedo: ‘Tvoja beseda je svetilka mojim nogam, je luč na moji stezi’ (Ps 119,105). ‘Kajti zapoved je svetilka in nauk je luč, vzgojni opomini so pot življenja’ (Prg 6,23). ‘Tako je za nas preroška beseda še trdnejša in prav ravnate, če pazite nanjo kakor na svetilko, ki sveti na temnem kraju, dokler ne zasije dan in ne vzide danica v vaših srcih’ (2 Pt 1,19).

     Svetilka je simbol življenja: ‘Kolikokrat svetilka krivičnikov ugasne, pride nadnje poguba in jim odmeri muke v svoji jezi? Saj so kakor slama pred vetrom, kakor pleve, ki jih odpihne vihar’ (Job 21,17-18). ‘Luč pravičnih veselo gori, svetilka krivičnih pa bo ugasnila’ (Prg 13,9). ‘Kajti hudobnež nima prihodnosti, svetilka krivičnikov bo ugasnila’ (Prg 24,20).

     Svetilka je simbol kralja in preroka: ‘Tedaj so Davidovi možje rotili Davida: Ne hodi več z nami v boj, da ne pogasiš Izraelove svetilke!’ (2 Sam 21,17). Gospod je obljubil kralju Davidu: ‘Tam bom dal, da požene Davidu rog zmagoslavja, pripravil bom svetilko svojemu maziljencu’ (Ps 132,17). Gospod je tako označil Janeza Krstnika: ‘On je bil svetilka, ki gori in sveti, vi pa ste se hoteli nekaj časa veseliti ob njegovi luči’ (Jn 5,35).

     Svetilka je znamenje razumnega in čuječega človeka: V hvalospevu vrli ženi piše: ‘Čuti, kdaj je kupčija zanjo ugodna, njena svetilka ponoči ne ugasne’ (Prg 31,18). V priliki o dekletih, ki so čakale ženina: ‘Pametna dekleta pa so s svetilkami vred vzela olja v posodicah’ (Mt 25,4). V pričakovanju gospodove vrnitve: ‘Vaša ledja naj bodo prepasana in svetilke prižgane in vi bodite podobni ljudem, ki čakajo, kdaj se njihov gospod vrne s svatbe, da mu, ko pride in potrka, takoj odprejo’ (Lk 12,35-36).

Jurij Bizjak, koprski škof

SOLKANSKA OLJENKA

     Solkanska oljenka iz žgane gline, katere nastanek strokovnjaki datirajo v 4. – 6. st. je bila najdena na vrtu družine Klemenčič – Komavec, ki se nahaja za solkansko župnijsko cerkvijo. Na njej vidimo Kristusov monogram in stilizirane palmove liste – simbol mučeništva in zmage.

     Kristogram na ‘Solkanski oljenki’ je sestavljen iz dveh grških črk: iz črke X (latinska H), na katero je položena črka P (latinska R), to sta prvi črki grškega imena »χριστός« (izg. Hristos). Izdelana je bila morda v Aleksandriji, v Solkan pa je bila prinesena verjetno iz Ogleja. Je dokaz, da je bila luč krščanske vere na Goriškem prisotna že v prvih stoletjih krščanstva.

     Svetilka je v Svetem pismu omenjena okrog 60 krat, približno štirikrat več pa sta omenjeni svetloba in luč, okrog 240 krat: ‘Vi ste luč sveta’ (Mt 5,14). ‘Tako naj sveti vaša luč pred ljudmi, da bodo videli vaša dobra dela in slavili vašega Očeta, ki je nebesih’ (Mt 5,16).

By zavod